spowiedź

Temat ważny przy okazji świąt. Choć już po świętach.

Macie tak może? Odchodzicie od spowiedzi, niby rozgrzeszenie, niby ok, a w środku poczucie, że spowiedź była bez sensu? Że nie z tego powinnam się spowiadać, że nie o tym chciałam Bogu powiedzieć ….. Ja tak mam ciągle od lat. Wiadomo, jednym z powodów jest brak przygotowania. Kiedy idzie się do spowiedzi prawie z marszu, bo już tak późno, albo akurat dzieci na mszy „pozwoliły”, więc korzystam z okazji, albo znów zapomniałam że miałam plan, żeby dziś iść, albo zapomniałam że nie dam rady na rekolekcje, albo – zapomniałam że w rekolekcje to kolejki będą to lepiej wcześniej …… itd. Nasłuchałam się o. Szustaka, taki cykl pogadanek na yutube – miałam robić codzienny rachunek sumienia ….. robię, jak nie zapomnę, albo nie usnę ….. Znacie to?

Drugi powód – brak wiedzy. Tu też o. Szustak pomógł – ciekawe jego filmiki o spowiedzi i krótkie! Wysłuchałam chyba trzech tylko – ale np. fajnie pomaga rozróżnić, czy grzech jest ciężki czy lekki. Trochę lepsze rozeznanie po nich mam.

Trzeci powód – to już trudniejszy temat. Ja się nie ze wszystkim w nauce kościoła zgadzam. Świadomie wiem, że przekraczam pewne nakazy i nie widzę w tym nic złego. Przyjęłam zasadę – mówić o tym szczerze i otwarcie. Ale czasem powątpiewam czy to słuszna zasada.

Czwarty powód – po stronie księży leży. Znacie to? Mówicie coś do księdza, a on daje do tego komentarz tak bez sensu i od czapy, że aż nie wiadomo jak na to zareagować? Kilka razy mi się zdarzyło. Księża, tak jak i ludzie, są różni. Jednym brak empatii, innym cierpliwości do penitentów, każdy może też mieć zły dzień. Żaden też nie zna naszej historii, nie wie co się kryje za naszymi życiowymi wyborami, żadne nie jest Duchem Świętym, ale w spowiedzi ma działać Duch Święty …. Jeśli wierzymy, że tak jest, to pomimo wszystkich mankamentów spowiedź miała sens.

1 komentarz do “spowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.